Zapojte se do masopustního průvodu - přehled míst, kde se koná tradiční staročeská masopustní obchůzka

Masopust anebo taky ostatky, fašank je obdobím před začátkem velikonočního půstů. V minulosti to byla příprava nato, že po období určité větší hojnosti a většího hodování nastává období utahování opasků. Prvním dnem půstu je Popeleční středa, která letos připadá na 6. března. Masopust je dnes obecně vnímám jako průvod masek - karnevalová oslava. Slovo karneval pochází z latinského slova carni vale, tedy sbohem masu nebo rozlučka s masem. Což tedy znamená v podstatě to samé co masopust ve významu maso pusť.
Tradičně je součásti masopustu obchůzka po vesnici a zakončení průvodu doprovází tradiční porážka kobyly. Tento scénář je charakteristický pro masopustní průvody z Hlinecka. Masopustní průvody a masky z Hlinecka jsou od roku 2010 zapsané na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Jak masopustní maškara na Hlinecku probíhá se můžete podívat v sobotu 16.2.2019 v Hamrech, kde už v půl osmý ráno vyrazí průvod obcí. Je řízen  laufrem, za ním kobyly, rasové, židi, kominíci a slamění, vzadu kapela. Ještě před povolením od starosty se průvod vydává k bydlišti „ženy“, za ní domů tam kde bydlí.

Další tradiční staročeský masopust můžete na Hlinecku zažít ve Studenicích. Akce se koná v sobotu 23. února. Masopust zde představuje velké pouliční divadlo, kterého se zúčastňují nejen aktéři v maskách, ale také vesničané a přihlížející diváci. Nejobdivovanější jsou na masopustních figurách jejich kroje a masky.

Poslední víkend před Popeleční středou můžete navštívit staročeský masopust v další vesnici na Hlinecku. Ve Vortové se obchůzka koná 2. března od 8 hod. Po provedení obřadu žádosti o povolení u starosty obce se průvod maškar vydá na obchůzku všech stavení ve vesnici. U každého domu požádá strakatý se ženou pána nebo paní domu o dovolení pro maškaru tento dům navštívit a zároveň se optají kolik a jaké písničky chtějí domácí zahrát. Muzika hraje, turci tančí a ostatní maškara si rozebere obyvatele domu a ostatní přihlížející a dají se "do práce".

Masopustní hodování a karnevaly samozřejmě probíhají v různých formách po celé České republice.  Rozsáhlý přehled masopustních obchůzek a veselic včetně místa a data konání naleznete na stránce Vstup zdarma.  K dispozici je zde taky přehledová mapa.