Obnova ovocného sadu - jak postupovat a jaké nářadí použít

Máme pro Vám několik tipů, jak obnovit neudržovaný ovocný sad. Pokud jste se v posledních letech neměli moc času věnovat ovocným stromům ve vaši zahradě a chtěli byste, aby vám opět pěkně plodily, pak konec zimy a začátek jara je ideálním časem pro jejich řez. Řez je potřeba udělat proto, aby se zajistila optimální plodnost. Je velice důležitý proto, aby bylo ovoce stejné velikosti. A aby se koruna prosvětlila a nedržely se v ní nežádoucí houbové choroby.

Častým problémem je, že jsou zkracovány jednoleté výhony a to způsobuje vznik hustých větviček a v koruně je málo světla. Pak je potřeba korunu prosvětlit. Prosvětlení docílíme odstraněním některé celé větve. Větve odstraňujeme na větevní kroužek. Co znamená, že zásah provedeme v místech, kde větev přisedá, a nebo v místě, kde se větev větví. Takto odstraníme nadbytečné větve a tím prosvětlíme korunu, která pak může začít růst.

Pozor, nikdy nezkracujeme jednoleté výhony. Jde o výhon, který narostl za letošní rok. Často si lidé jednoleté výhony pletou s vlky. Vlky se většinou objevují ve vnitřní části koruny a jde o nevyzrálé jednoleté výhony. V porovnaní s normálním výhonem mají vlky často jinou barvu, jsou světlejší a mají velice malé pupeny. Na jednoletém výhonu jsou pupeny krásně vyvinuté. 

Meruňky řezat na jaře nebudeme, protože meruňky, stejně jako další peckoviny, to znamená třešně, višně i broskvoně se neřežou v době vegetačního klidu. Řežou se ve vegetačním období. Doporučuje se řez uskutečnit nejpozději do konce srpna.

Dalším opakovaným problémem je, že se větve odříznou, ale ponechá se pahýl. Pahýl se pak špatně hojí. Určitě je potřeba ho odříznout přesně na větevní kroužek. Řez provedeme z horní části těsně u kmene a mírně šikmo od kmene, aby se jsme předešli k poškození kmene. Takováto rána se pak líp hojí. Pokud je rána správně uříznuta, tak ji ani není potřeba zatírat, pokud není moc rozsáhla. Pokud bychom pahýl neodstranili, tak nebude hojit ale zasychat. Zasychání a odumírání dřeva bude pokračovat až do kmene a začnou se tvořit dutiny. 
Některé větve můžou být napadené dřevokaznými houbami. Napadené větve je potřeba při řezu odstranit. Rozeznáme je jednoduše podle toho, že mají jiný povrch kůry nebo jsou větve propadlé. Napadené větve odstraňujeme na zdravé dřevo. V žádném případě nemusíme odstraňovat lišejník, i když mají netypickou barvu. Stromům lišejníky neškodí a jsou známkou dobrého životního prostředí. 

Jaké nářadí použijeme při řezu? Důležitá je pilka s pevnou čepelí, se kterou dosáhneme rovných řezů. Výborným pomocníkem ve stříhání větví jsou zahradnické dvousečné nůžky. Dalším nářadím, které využijeme u vyšších stromů je houseník. Nasazuje se na teleskopy a používá se u vyšších stromů na odstřihávání slabších větví na okraji koruny stromu. Při řezu nejdříve odřezáváme poškozené a suché větve. A pak odstraníme ty, které se nám nehodí.
Při řezání těžších větví začneme řez na spodní části. Když se začne pilka svírat, tak uděláme další řez nad předchozím spodním řezem a větev dořízneme. Větev se pak sama krásně ulomí. Vznikne nám pahýl, který v dalším kroku začistíme řezem na větevní kroužek.

Pilka zahradní s pevnou čepelí SW84 Fiskars Vhodná pro řezání větví až do průměru 12 cm. Speciální tvar zubů se zvýšenou účinností pro přesné a rychlé řezání každého dřeva včetně syrového. Ergonomicky tvarované držadlo s měkkým povrchem pro ideální uchopení.

Typickým problémem u starších výsadeb je jejich hustota. Je potřeba se zamyslet a určit, které stromy mají pro nás hodnotu, ať již z hlediska úrody nebo vzhledu zahrady. Stromy, které můžeme postrádat odstraníme. Úpravy sadu u jádrovin můžeme uskutečnit prakticky kdykoliv. Vyhneme se akorát zásahům ve velkých mrazech. Teplota by neměla klesat pod -8 stupňů Celsia. Při nízkých teplotách bychom neměli provádět žádné zásahy do ovocného sadu.

Údržbu sadu je potřeba provádět pravidelně, jinak zase dojde k jeho degradaci. Dostat sad do provozuschopného stavu, to znamená aby stromy pravidelně plodily a taky aby dobře vypadaly, je běh na dlouhou trať. Obnova může trvat i několik let. Řez je individuální záležitost a žádný zahradník neřeže strom stejně. Pro začátek je lepší si pozvat odborníka a sledovat jakým způsobem pracuje.