Jak vybrat substrát pro přesazování a vysazování pokojových rostlin

Pomalu nastává čas pustit se do přesazovaní a vysazování pokojových a přenosných rostlin. Důležitým faktorem, které ovlivňuje výsledný efekt je výběr vhodného substrátu. První otázku, kterou si musíme při výběru substrátu zodpovědět je na co ho budeme potřebovat. Rozdílný substrát se používá pro množení a výsev a pro pokojové rostliny. Jinou skupinu tvoří zahradnické substráty pro venkovní použití.
Z obalu substrátu se dočteme na jakou dlouhou dobu obsahuje hnojivo. Standardně se jedná o období 3 - 5 týdnu. Jde o tzv. startovací hnojivo, které nalezneme v každém substrátu. Tento základní druh substrátu můžeme použít např. když vysazujeme zakořeněné řízky. U nich potřebujeme, aby se kořínky pěkně rozrostli a toho dosáhneme, pokud bude v substráte jenom málo živin.
Další skupinou jsou substráty s řízeným uvolňováním hnojiva. Hnojivo se pak uvolňuje za přístupu vlhkosti a podle teploty. Když je větší teplo a rostlina potřebuje větší energii se uvolňuje se živin více. Když je zima, živin se uvolňuje méně a rostlina ani tolik neroste. Hnojivo pak vystačuje až na 6 měsíců, podle toho jak rostlina rychle roste.  Tento substrát je vhodný na přesazovaní, ale ne na mladé rostlinky, které může hnojivo popálit.

Informaci, kterou ale na obalu většinou nenajdeme je obsah vzduchu v balení. Když substrát rozbalíme, tak vidíme zda je krásny kyprý, nadýchaný nebo je hutnější a toho vzduchu tam už není tolik. Často diskutovanou otázkou v dnešní době obsah rašeliny v substráte. Její těžba je velkým zásahem do ekosystému a s rozmachem zahradnictví se devastace přírody z důvodu získáváni rašeliny stává palčivým problémem. Pokud hledáte alternativu, můžete využít kokosovou drť, která je plnohodnotnou náhradou rašeliny. Prodává se ve lisována, ve vodě pak nabobtná a můžeme ji přidat do substrátu.